طراحی و توسعه توسط ITCenter7
تاریخ درج خبر: 1397/5/7 - تعداد بازدید: 330
تفاوت استارت آپ و اسکیل آپ

 یکی از بحث های مطرح در فضای نوآوری کشور تعریف استارتاپ است و اینکه کدام کسب و کار استارت آپ است و کدام نیست. در این مطلب به کلمه ای که در فضای نوآوری کسب و کارهای ایران به آن خیلی توجه نشده است می پردازیم:اسکیل آپ.

متاسفانه برخی از کسب و کارهایی که در قالب تعریف استارت آپ قرار نمی گیرند و با اینکه سال ها فعالیت دارند هنوز خود را استارتاپ می نمایند. با توجه به داغ بودن این موضوع و امکان دریافت حمایت های دولتی، خود را استارتاپ معرفی می کنند و با منابعی که دارند انجمن و اتحادیه راه اندازی می کنند خود را نماینده استارتاپ ها مطرح می کنند. گذشته از این حرف ها، باید گفت که صرف استارتاپ بودن امتیاز نیست. و از آن بدتر استارتاپ ماندن است. به قول آقای استیو بلنک، وقتی با یک استارتاپ ۱۰ ساله مواجه شدید بدانید که آن در واقع یک استارتاپ ۲ ساله است به اضافه ۸ سال شکست. 

اگرچه شرایط اقتصادی در کشورهای مختلف می تواند زمان حداکثری استارتاپ بودن را یکی دو سال تغییر دهد با این حال، نباید به این موضوع دامن زد. 

خوبی راه اندازی یک کسب و کار به شکل یک استارتاپ این است که در یک مدت زمان کوتاه به این نتیجه برسیم که آیا مدل کسب و کار مورد نظر جواب می دهد یا نه. به محض اینکه این مدل از نظر اقتصادی جواب داد و پایه های لازم برای رشد سریع آن مهیا شد و توانست تامین مالی لازم را انجام دهد این کسب و کار نوپا در درون و برون باید تغییراتی بدهد و پوست بیاندازد. در این حالت است که استارتاپ به اسکیل آپ (Scale-up) تبدیل می گردد. 

بر خلاف تصور برخی،این کلمات را نمی توان بجای هم بکار برد و باید در استفاده از آن ها دقت کرد. 

استارت آپ: گروهی از افراد که برای اثبات اینکه یک مدل کسب و کار نوآورانه از نظر اقتصادی جواب می دهد یا نه تلاش می کنند، و سعی می کنند بازار را بشناسند، و محصولی را بسازند که به نیازهای بازار بخورد و برایش مشتری پیدا کنند یا اصطلاحا در بازار کشش ایجاد کنند


 اسکیل اپ: شرکتی است که توانسته است مدل کسب و کارش را به یک مدل تکرارپذیر تبدیل کند و تطابق محصولش با نیازهای بازار را تایید کرده و به این اطمینان رسیده است که مدل اقتصادی در ابعاد کوچک جواب می دهد و اگر ابعاد را بزرگتر کند باز هم جواب خواهد داد.